Konferencia prebehla v anglickom jazyku.
PROGRAM KONFERENCIE
Tomáš Strážay, riaditeľ SFPA
Petr Mareš, výkonný riaditeľ, Medzinárodný vyšehradský fond
Ako zatiaľ prebieha proces nadviazania na výsledky KOBE? Môžu občania počítať s implementáciou všetkých výstupov a v akom časovom horizonte? Ako sa postaviť ku komplikáciám pri bodoch vyžadujúcich revíziu zmlúv, kde narážame na neochotu viacerých členských štátov (napríklad QMV v SZBP)? Zvažujú lídri EÚ pokračovanie podobných občianskych konzultácií v ďalších rokoch? Ako spätne hodnotia členské štáty aktivity realizované v rámci KOBE na národnej úrovni? Plánujú v takýchto aktivitách pokračovať za účelom zvýšenia informovanosti obyvateľstva o členstve v EÚ, jej popularizácii a prevencie narastajúceho euroskepticizmu? Aká by bola ich vhodná forma?
Panelisti/tky
Tomáš Kozák, generálny riaditeľ sekcie európskych záležitostí, MZVEZ SR
Barbara Wolf, veľvyslankyňa Spolkovej republiky Nemecko v Slovenskej republike
Max Steuer, odborný asistent, Katedra politológie, Univerzita Komenského v Bratislave
Žiga Faktor, vedúci bruselskej kancelárie, Inštitút pre európsku politiku EUROPEUM
Moderátorka
Katarína Cséfalvayová, riaditeľka, Inštitút pre strednú Európu
V akom stave sú aktuálne transatlantické vzťahy? Do akej miery je európska bezpečnosť previazaná s US a kedy budeme sebestačnejší? Je vojna na Ukrajine dostatočným impulzom, aby aktuálne odhodlanie európskych lídrov sústrediť sa viac na budovanie schopností neopadlo? Podarí sa EÚ priblížiť k zdieľanej strategickej vízii? Ako vyzerá budúcnosť rozširovania EÚ a ako sa zmenila dynamika tohto procesu po rozpútaní ruskej agresie na Ukrajine? Povedie aktuálne situácia k hlbšej reforme únie a revízii zakladajúcich zmlúv? Budú členské štáty schopné zhodnúť sa na rozšírení systému hlasovania kvalifikovanou väčšinou do oblasti SZBP za účelom rýchlejšej a cieľavedomejšej zahraničnej politiky únie? Vieme už viac o vízii a prínose EPC pre EÚ aj jej susedstvo? Aká je budúcnosť spolupráce zoskupení V4 či S3 a čo sa podarilo Slovensku dosiahnuť v rámci jeho predsedníctva? S ohľadom na stúpajúcu úlohu CEE v únii, aký je príspevok SR a má v Bruseli dostatočné expertné zastúpenie?
Panelisti/tky
Martin Kačo, veľvyslanec s osobitným poslaním pre Ukrajinu, MZVEZ SR
Tomasz Żornaczuk, analytik, Poľský inštitút medzinárodných vzťahov (PISM)
Clotilde Warin, politická poradkyňa, Centrum analýz, plánovania a stratégie (CAPS), francúzske Ministerstvo európskych a zahraničných vecí Francúzska
Christos Katsioulis, riaditeľ Kancelárie pre spoluprácu a mier vo Viedni, Friedrich-Ebert-Stiftung
Matúš Halás, seniórny výskumný pracovník, Ústav medzinárodných vzťahov Praha
Moderátor
Florent Marciacq, zástupca generálneho tajomníka, Rakúsko-francúzske centrum zblíženia v Európe
Ako si v otázkach dodržiavania zásad právneho štátu počína Slovensko, aj s ohľadom na citeľnú dezilúziu obyvateľstva a nízku dôveru v štátne inštitúcie či súdy? Podarilo sa EÚ už nájsť účinný mechanizmus na kontrolu a ochranu právneho štátu a demokracie? Prečo je to dôležité a nakoľko iniciatívne je Slovensko? Čo môžeme očakávať v prípade problematických krajín v roku 2023? Dokážeme sa v EÚ dobre koordinovať v boji proti dezinformáciám a v čom vieme identifikovať nedostatky? Do akej miery vieme postup zadefinovať a koordinovať na európskej úrovni, berúc ohľad na národné špecifiká (spoločenská odolnosť, vzdelanie, vybavenosť štátnych inštitúcií, a pod.)?
Panelisti/tky
Marcel Peško, veľvyslanec s osobitným poslaním, Oddelenie pre hybridné hrozby a posilňovanie odolnosti, MZVEZ SR
Federica Cristani, seniórna výskumníčka, Ústav medzinárodných vzťahov Praha
Katarína Klingová, seniórna výskumná pracovníčka, GLOBSEC
Tamara Ehs, konzultantka pre demokratické inovácie, Viedeň
Radovan Geist, analytik a vydavateľ portálu Euractiv.sk, člen poradného výboru EDMO
Moderátor
Andrej Matišák, redaktor zahraničného spravodajstva, Pravda
Ako vojna a ňou spustená energetická kríza ovplyvnili európske plány v oblasti klímy? Je ohrozená Zelená dohoda? Ako sa EÚ darí vysporiadať s cenovými výkyvmi energií, ktoré začali rásť už pred vojnou a v priebehu roku 2022 prechádzali dramatickým vývojom? Aká je budúcnosť jadrovej energie v Európe? Bude napriek aktuálnej situácii EÚ lídrom v oblasti boja proti klimatickej zmene? Čo pozitívne sa v tejto oblasti podarilo v uplynulom roku dosiahnuť, napriek nepriaznivej situácii? Je zvyšovanie klimatických ambícií únie reálne tak, ako ich navrhuje Európska komisia?
Panelisti/tky
Norbert Kurilla, poradca prezidentky SR pre životné prostredie, energetiku, zmenu klímy a podnikateľské prostredie
Camille Defard, vedúca Centra pre energetiku, Inštitút Jacques Delors
Veronika Oravcová, výskumná pracovníčka, SFPA
Andrzej Sadecki, vedúci oddelenia pre strednú Európu, Centrum východných štúdií (OSW)
Moderátorka
Diana Motúzová – ekonomická analytička, Klub 500
Konferenciu organizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) v spolupráci a s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu, nadácie Friedricha Eberta a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Ďalšími partnermi konferencie sú Rakúsko-francúzske centrum zblíženia v Európe, FSEV Univerzity Komenského a Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku. Usporiadanie konferencie bolo tiež podporené agentúrou APVV v rámci projektu č. APVV-21-0237: Slovensko v európskom diferencovanom zriadení (SKEUDIFGOVRE).
Galéria