>
Podujatia
>
Vojna na Ukrajine – Ako zmení Európu?

Vojna na Ukrajine – Ako zmení Európu?

Ako je možné, že v 21. storočí vôbec došlo k tak vážnemu otvorenému vojenskému konfliktu? Čo nám aktuálna súdržnosť krajín EÚ napovedá o budúcom vývoji v jej zahraničnej a bezpečnostnej politike?
Eva Mihočková Alexander Duleba
Termín konania: 18.03.2022, 10:30
Miesto: online

Sledujte online debatu Vojna na Ukrajine – ako zmení Európu?

Diskutovať budú:
• Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu, S&D
• Ivan Štefanec, poslanec Európskeho parlamentu, EĽS
• Alexander Duleba, výskumný pracovník, SFPA

Moderátorka: Eva Mihočková, šéfredaktorka portálu Zahraničná politika, SFPA

Po eskalácii situácie na hraniciach Ukrajiny, kedy sme boli na prelome rokov svedkami hromadenia ruských vojsk a neskôr aj rozšírenia na vojenské cvičenie v Bielorusku, došlo koncom februára k začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine. Rusko svoju agresiu naďalej obhajuje ostrou rétorikou namierenou voči západnému spoločenstvu, NATO a údajnému porušovaniu práv ruskojazyčného obyvateľstva na Ukrajine. Po prvých dňoch vojny sa komentátori zhodujú, že situácia sa pravdepodobne vyvíja diametrálne odlišne od pôvodných predstáv Ruska, nakoľko ukrajinskej obrane sa podarilo zamedziť rýchlemu postupu ruských vojsk. Západné spoločenstvo sa tiež nečakane rýchlo zomklo a zaviedlo tvrdé sankcie. Napriek ich očividným dopadom už v rozmedzí prvých dní ani to však zatiaľ neviedlo k ukončeniu bojov a bilaterálne rokovania dvoch zainteresovaných krajín tiež nepriniesli posun.

Ako je možné, že v 21. storočí vôbec došlo k tak vážnemu otvorenému vojenskému konfliktu? Čo nám aktuálna súdržnosť krajín EÚ napovedá o budúcom vývoji v jej zahraničnej a bezpečnostnej politike? Sú zavedené sankcie dostatočné? V čom vidíte najväčší potenciál pre ukončenie konfliktu? Posunie sa v rámci aktuálne sa tvoriacej migračnej vlny aj novela migračnej politiky únie? Aká je reálna vízia rýchlej integrácie Ukrajiny do západných štruktúr, najmä do Európskej únie? Je vôbec možné tento za normálnych okolností dlhoročný proces takto urýchliť? Čo by vlastne znamenala integrácia tak veľkej a zároveň vojnou poznačenej krajiny do EÚ z technického, politického, či morálneho hľadiska? Ako by zmenila vnútorné pomery v únii?

Záznam z diskusie si môžete pozrieť na našom Facebooku.