Vnímanie minilaterálneho zoskupenia Vyšehradskej skupiny je často kontroverzné, či už medzi obyvateľmi krajín V4, ich predstaviteľmi, alebo inými štátmi. Táto 30-ročná organizácia dokáže nájsť zhodu na rôznych témach, akými sú napríklad verejnosti dobre známe povinné kvóty a migrácia.
Nová publikácia Minilaterálna spolupráca v EÚ – Vnútorná kohézia, dynamika skupín a podobnosť hlasovania vo vybraných zoskupeniach (Minilateral Cooperation in the EU: Internal Cohesion, Group Dynamics, and Voting Behaviour of Selected State Blocks), ktorá skúma podobnosť hlasovania a spoluprácu krajín v hlasovaní v Rade Európskej únie, ukazuje zaujímavé zistenia o hlasovaní krajín V4. Visegradské krajiny sa dokážu unikátne spojiť ak chcú blokovať návrhy.
Majú však okrem toho vysokú podobnosť hlasovania? Pre Česko je Slovensko 5. najväčším partnerom v podobnosti hlasovania, Maďarsko a Poľsko však nájdete až za 20. miestom. Hovoríme teda o V4 alebo o V2+2? Nie len to sa dočítate v článku denníku Pravda, ktorý napísal pracovník SFPA, Juraj Sýkora.