Eva Mihočková
Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.
Žijeme v bezprostrednej hrozbe, že sa vojna prenesie aj na naše územie. Preto je nevyhnutné posilniť výdavky na obranu, hovorí bezpečnostný analytik Vladimír Bednár. Dodáva, že silnejší obranný priemysel môže priniesť aj väčšiu prosperitu a príjmy do štátneho rozpočtu, čo umožní vláde pokračovať aj v sociálnych programoch.
Historická hádka medzi Donaldom Trumpom a Volodymyrom Zelenskym v Oválnej pracovni Bieleho domu vojde do dejín. Bola to nevídaná verejná roztržka medzi krajinami, ktoré sú verbálne spojencami. Krach rokovaní definitívne potvrdil zmenu kurzu americkej zahraničnej politiky a naznačil, aké sú skutočné zámery D. Trumpa vo vzťahu k Ukrajine.
Novým nemeckým kancelárom bude Friedrich Merz, ktorý povedie koaličnú vládu zloženú pravdepodobne len z dvoch partnerov CDU/CSU a SPD. Predpokladá to analytička Zuzana Lizcová z Karlovej univerzity v Prahe. Nedá sa však vylúčiť, že osud novej vlády bude spätý s tým, ako si dokáže poradiť s problémom migrácie.
V Nemecku sa už o pár týždňov uskutočnia predčasné parlamentné voľby. Očakáva sa víťazstvo kresťanských demokratov, ktorí však v parlamente prelomili tabu a presadili protiimigračné uznesenie s podporou krajne pravicovej AfD. Ulice okamžite zaplavili demonštranti a zmenili sa aj predvolebné preferencie. Aký volebný výsledok možno očakávať?
Vláda Olafa Scholza stratila koaličnú väčšinu a krajinu čakajú vo februári predčasné voľby. Podľa analytika Jakuba Eberleho pravdepodobne vznikne na jar nová vládna dvojkoalícia podľa osvedčeného receptu CDU-CSU a SPD. Krajina potrebuje zásadné zmeny a nová vláda by mohla presadzovať spomalenie zelenej transformácie aj na úrovni EÚ.
Slovensko-ukrajinská hranica zažívala minulý rok nápor utečencov a tak Slovensko požiadalo o pomoc policajtov zo zahraničia v rámci európskej agentúry pre pohraničnú stráž Frontex. „Cítime sa ako členský štát EÚ a chceme využívať všetky možnosti, ktoré nám z toho vyplývajú,“ hovorí v rozhovore riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Robert Gucký.
Na Slovensko tak prišlo už 128 mužov a žien v uniforme zo všetkých členských štátov EÚ s rôznymi špecializáciami – cestné doklady, hraničný dozor, kradnuté vozidlá, pašovanie zbraní a pod. „Ich prítomnosť má pre nás veľkú výhodu – nielenže nám pomáhajú, ale na domácej pôde získavame aj skúsenosti z iných krajín, teda čo a ako robia oni pri ostrahe hraníc,“ vysvetľuje Gucký a približuje, čo bolo pre niektorých zahraničných vojakov skutočne výzvou.
„Všimol som si, že niektorí policajti z Frontexu radi sedávajú na hraničnom priechode, je to taká lukratívna práca. Lenže my máme problém aj na zelenej hranici. Tak som urobil nejaké zmeny a požiadal som, aby títo príslušníci v spoločných hliadkach s našimi policajtami vykonávali hraničný dozor, pretože v tej dobe sa k nám cez zelenú hranicu snažili dostať ukrajinskí muži v obave pred mobilizáciou.
Lenže na severnej časti našej hranice s Ukrajinou je to celkom slušná horská turistika a keď máte robiť takýto výstup trikrát denne, tak to nie je také jednoduché. Máme tam aj techniku ako štvorkolky a motorky, ale niekedy sa v hustom lesnom teréne musí robiť aj pešia služba a nie každý je s tým stotožnený. Keď niekto celý život robí na letisku v Štokholme alebo v Prahe a zrazu mu poviete, aby sa vyštveral hore na kopec, tak on povie – jasné, dajte mi mercedes a idem. Ale tak to úplne nefunguje.“
Do zahraničných misií Frontexu sa však zapájajú aj slovenskí policajti, ktorí zasa chodia slúžiť na vonkajšiu Schengenskú hranicu do Maďarska alebo na Balkán. Aj oni tam čelia špecifickým výzvam, ktoré však majú úplne iný bezpečnostný charakter.
Detaily uvádza Robert Gucký v priloženom videorozhovore, ktorý vznikol v rámci projektu Bezpečná a inkluzívna hranica medzi Slovenskom a Ukrajinou, ktorý je podporený finančným mechanizmom EHP a štátnym rozpočtom SR. Projekt implementuje Úrad hraničnej a cudzineckej polície v spolupráci s Hraničnou službou Ukrajiny, SFPA, Regionálnym centrom analýz rizík z Užhorodu a nórskym partnerom Apenhet (transparentnost).