Alžbeta Gavalcová
Autorka je junior výskumníčkou Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku a študentkou medzinárodných vzťahov a energetickej bezpečnosti na Masarykovej univerzite v Brne. Je tiež absolventkou hospodárskej diplomacie na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Zameriava sa na témy energetickej bezpečnosti a zelenej transformácie. Nedávno absolvovala aj stáž v Európskej komisii.
Ešte v roku 2003 bolo uhlie na Slovensku považované v oficiálnych dokumentoch za základnú surovinu ekonomiky. Hoci existuje množstvo ekologických i finančných argumentov v neprospech tejto suroviny, rozhodnutie ukončiť ťažbu prišlo aj po žalobe od Európskej komisie za zakázanú štátnu pomoc.
Európske plynové zásobníky sú historicky plné, ale v budúcom roku môže EÚ chýbať približne 30 mld. kubických metrov plynu. Problém môže vyvolať najmä zvýšený čínsky dopyt po tejto surovine vyvolaný uvoľnením protipandemických opatrení a hospodárskym oživením. Kľúčovými sa preto v EÚ stanú solidarita a šetrenie.
Zatiaľ čo v západnej Európe sú energetické komunity rozbehnuté a ich počet sa každý rok zvyšuje (napr. Nemecko, Holandsko, Veľká Británia), krajiny v strednej a východnej Európe majú pred sebou ešte dlhú cestu. Susedné Rakúsko je však dobrou inšpiráciou pre Slovensko i Česko.
Ako hlavná bariéra pre väčší rozvoj komunitnej energetiky v týchto krajinách je nedostatočná právna úprava podporujúca rozvoj a jej zapojenie do distribučnej siete.
V Rakúsku aj Česku existujú energetické spoločenstvá vo väčšej miere než na Slovensku. Všetky tri krajiny pritom majú podmienky pre rozvoj, keďže disponujú podielom obnoviteľných zdrojov v ich energetických mixoch.
Základom pre ich fungovanie je však legislatívny rámec, ktorý má v Česku aj na Slovensku svoje nedostatky. Okrem toho sa ukazuje ako problematický aj nedostatok skúseností v tejto relatívne novej oblasti energetiky, ktorej by práve medzi-krajinná spolupráca mohla výrazne napomôcť a znížiť spotrebu energie a rozvinúť komunitnú energetiku.
Bariéry rozvoja
Na Slovensku sa prvá energetická komunita začína zakladať v Liskovej na Dolnom Liptove. V Česku je solárna energia hlavným hnacím motorom pre komunitné projekty. Dokonca aj v Prahe sa objavuje rastúci záujem o komunitnú energetiku, a to dokonca aj v čase geopolitických udalostí, ako je vojna na Ukrajine a energetická kríza.
Už od roku 2021 funguje energetické spoločenstvo v Opavsku. Rakúsko sa stalo inšpiráciou pre Slovensko i Česko, pričom tam už fungujú veľké energetické komunity, ako Almenland a Oberwart-Stegersbach, ktoré sú postavené na podobnom princípe. Rakúsko ukázalo, že legislatívna podpora je kľúčová, a to od roku 2020, kedy bola táto oblasť špeciálne upravená.
Okrem regulačných a právnych problémov sa vynárajú aj aj bariéry pre financovanie, či nedôvera vo fungovanie energetických komunít. V Česku a na Slovensku je to taktiež podľa účastníkov panelu Stredoeurópskej energetickej konferencie 2023 okrem nedostatočne upravenej legislatívy aj neprítomnosť energetického manažmentu v obciach, nejednotný dátový systém (ktorý by zbieral informácie napr. o stave budov či ich energetickej výkonnosti), nedostatok smart meračov a nedostatočne vyvinuté siete.
Navyše na Slovensku boli ako jedna z hlavných bariér identifikovaná aj nedôvera u starostov obcí a obyvateľstva voči komunitnej energetike. Naopak v Rakúsku sú energetické komunity zabehnuté a teda nečelia významným bariéram, ktoré by bránili ich vzniku.
Na úrovni EÚ by do roku 2050 mohlo až 64 miliónov domácností v EÚ prispievať k produkcii energie. V Európskej únii však takisto stále chýba jednotná definícia komunitnej energetiky, ktorá by s harmonizáciou v členských štátoch mohla napomôcť.
Regulácie a legislatíva, ktoré bránia rozvoju komunitnej energetiky, sa stávajú prekážkou v mnohých krajinách strednej Európy. Vyhliadky do budúcnosti sú tak optimistické, no cesta k úplnému využitiu potenciálu komunitnej energetiky je ešte dlhá.
Digitalizácia, modernizácia energetických sietí a prispôsobenie legislatívy sú nevyhnutné kroky pre vytvorenie priaznivého prostredia pre rozvoj energetických komunít. Zároveň je dôležité, aby Česko, Rakúsko a Slovensko spolupracovali na identifikácii a realizácii pilotných projektov, ktoré ukážu konkrétne výhody komunitnej energetiky a podporia širšie prijatie tohto modelu.