Eva Mihočková
Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.
Vláda Olafa Scholza stratila koaličnú väčšinu a krajinu čakajú vo februári predčasné voľby. Podľa analytika Jakuba Eberleho pravdepodobne vznikne na jar nová vládna dvojkoalícia podľa osvedčeného receptu CDU-CSU a SPD. Krajina potrebuje zásadné zmeny a nová vláda by mohla presadzovať spomalenie zelenej transformácie aj na úrovni EÚ.
Vláda Roberta Fica pristúpila k rozsiahlej konsolidácii verejných financií, ktorá zasiahne aj dlhodobo podfinancované oblasti ako sú zdravotníctvo a školstvo. Napriek tomu však v budúcom roku zvyšuje 13. dôchodok, na ktorý je v rozpočte vyčlenených 912 miliónov eur. Exministerka financií Brigita Schmögnerová vysvetľuje, že ako by mala vyzerať sociálne citlivá konsolidácia.
Pre životaschopnosť a budúcnosť EÚ je kľúčová efektívna strategická komunikácia, ktorej cieľom je budovať demokratickú bezpečnosť a odolnosť európskej spoločnosti. Táto úloha je obzvlášť dôležitá v krajinách V4, ktoré sú najviac ohrozené antieurópskou propagandou. Nevyhnutná je však efektívnejšia komunikácia, ktorá dokáže vzbudiť u ľudí emócie. EÚ tiež musí vyčleniť viac finančných zdrojov priamo občianskej spoločnosti a nezávislým médiám.
Andrej Babiš má dobré vyhliadky, aby sa stal budúcim českým premiérom. Problémy Fialovej koalície a odchod Pirátov z vlády môžu vytvárať priestor na budúcu koalíciu ODS a ANO. Potvrdzuje to aj riaditeľ SFPA Tomáš Strážay. Dodáva, že pre Babiša je inšpiráciou skôr Viktor Orbán ako Robert Fico, ale jeho prípadné budúce vládnutie nebude identickou kópiou maďarského ani slovenského modelu.
Najvyšší ústavní činitelia podpísali Memorandum k zahraničnopolitickému smerovaniu SR. Zopakovali v ňom tradičné postoje strany Smer o suverénnej zahraničnej politike, ktorá sa orientuje na štyri svetové strany a pridali aj slová o ukotvení v EU a NATO. Analytik SFPA Alexander Duleba však za tým vidí len všeobecné floskuly. Vysvetľuje, že Slovensko sa dostalo do medzinárodnej izolácie a nedokáže definovať svoje skutočné národné záujmy.
Slovenská Konfederácia odborových zväzov SR pomohla vďaka svojmu medzinárodnému postaveniu presadiť viaceré témy na európskej úrovni. „Smernica o minimálnej mzde sa začala riešiť na pôde Európskej komisie vďaka iniciatíve slovenských odborov práve cez Európsku odborovú konfederáciu,“ hovorí prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.
Približuje, že kvôli neexistujúcemu ukotveniu slovenských vládnych strán v európskych straníckych štruktúrach sa im aj ťažšie presadzujú rôzne politiky na európskej úrovni. „Keď ako odborári diskutujeme o rôznych európskych smerniciach, tak nás vedenie Európskej odborovej organizácie vyzve, aby sme komunikovali danú tému so svojimi národnými europoslancami a pomohli ju tak presadiť. Lenže keď slovenskí poslanci nie sú ukotvení v žiadnej frakcii, tak sa s nimi môžeme baviť ako chceme, ale nikde to nepresadia.“
Monika Uhlerová tiež vysvetľuje, prečo majú Hlas a Smer v európskych straníckych štruktúrach stopku: „Nicolas Schmit od európskych socialistov mi povedal, že pre nich je rétorika Smeru a Hlasu neakceptovateľná. Ide najmä o témy ako je vojna na Ukrajine, príklon k Rusku a aj koaličné partnerstvo s SNS.“
Ako by mala fungovať moderná sociálna demokracia a aké témy by mala presadzovať? A čo znamená podpora KOZ SR protestujúcim kultúrnym pracovníkom na Slovensku? Dozviete sa v priloženom rozhovore s Monikou Uhlerovou, ktorý viedla šéfredaktorka Zahraničnej politiky SFPA Eva Mihočková. Diskusiu organizuje SFPA a Friedrich Ebert Stiftung, v spolupráci s PEVŠ a mediálnym partnerom denníkom Sme.