>
Zahraničná politika
>
Nemecké voľby: Tlak zo zahraničia sa stupňuje a prekročené boli aj červené čiary

Nemecké voľby: Tlak zo zahraničia sa stupňuje a prekročené boli aj červené čiary

Eva Mihočková, 11.02.2025
Zdroj: Bundestag.de

Eva Mihočková

Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.

Trump vs. Zelenskyj: Aké sú ciele amerického prezidenta na Ukrajine?

Historická hádka medzi Donaldom Trumpom a Volodymyrom Zelenskym v Oválnej pracovni Bieleho domu vojde do dejín. Bola to nevídaná verejná roztržka medzi krajinami, ktoré sú verbálne spojencami. Krach rokovaní definitívne potvrdil zmenu kurzu americkej zahraničnej politiky a naznačil, aké sú skutočné zámery D. Trumpa vo vzťahu k Ukrajine.

Nemecko po voľbách: Migrácia a dlhová brzda budú veľkou skúškou novej vlády

Novým nemeckým kancelárom bude Friedrich Merz, ktorý povedie koaličnú vládu zloženú pravdepodobne len z dvoch partnerov CDU/CSU a SPD. Predpokladá to analytička Zuzana Lizcová z Karlovej univerzity v Prahe. Nedá sa však vylúčiť, že osud novej vlády bude spätý s tým, ako si dokáže poradiť s problémom migrácie.

Nemecká vláda končí: Kto bude nový kancelár a aké zmeny prinesie?

Vláda Olafa Scholza stratila koaličnú väčšinu a krajinu čakajú vo februári predčasné voľby. Podľa analytika Jakuba Eberleho pravdepodobne vznikne na jar nová vládna dvojkoalícia podľa osvedčeného receptu CDU-CSU a SPD. Krajina potrebuje zásadné zmeny a nová vláda by mohla presadzovať spomalenie zelenej transformácie aj na úrovni EÚ.

Prioritou skutočnej ľavice sú verejné služby, nie len dávky a dôchodky

Vláda Roberta Fica pristúpila k rozsiahlej konsolidácii verejných financií, ktorá zasiahne aj dlhodobo podfinancované oblasti ako sú zdravotníctvo a školstvo. Napriek tomu však v budúcom roku zvyšuje 13. dôchodok, na ktorý je v rozpočte vyčlenených 912 miliónov eur. Exministerka financií Brigita Schmögnerová vysvetľuje, že ako by mala vyzerať sociálne citlivá konsolidácia.

Brusel musí ukázať viac emócií, inak vyhrajú populisti a dezinformátori

Pre životaschopnosť a budúcnosť EÚ je kľúčová efektívna strategická komunikácia, ktorej cieľom je budovať demokratickú bezpečnosť a odolnosť európskej spoločnosti. Táto úloha je obzvlášť dôležitá v krajinách V4, ktoré sú najviac ohrozené antieurópskou propagandou. Nevyhnutná je však efektívnejšia komunikácia, ktorá dokáže vzbudiť u ľudí emócie. EÚ tiež musí vyčleniť viac finančných zdrojov priamo občianskej spoločnosti a nezávislým médiám.

Nemecká spoločnosť je pred voľbami polarizovaná, ovplyvnená dezinformačnými kampaňami a silnejúcou krajnou pravicou. Do značnej miery je to scenár, ktorý prežíva aj zvyšok Európy. „Nemecká spoločnosť nepodporuje spoluprácu mainstreamových strán s krajne pravicovou AfD. Proti je 59 percent Nemcov,“ hovorí v rozhovore Zuzana Zavadilová z Asociácie pre medzinárodné otázky (AMO) v Prahe. 

Napriek jasnému verejnému postoju však líder CDU Friedrich Merz prelomil tabu nemeckej politiky a spojil sa pri jednom hlasovaní v parlamente s AfD. Podľa Zavadilovej to nie je predzvesť povolebnej spolupráce s krajnou pravicou. „Merz je skrátka v úzkych a prekročil červenú čiaru,“ hovorí analytička. 

Ako bude vyzerať nová nemecká vláda dnes nie je možné predpovedať. Nedá sa vylúčiť, že voľby prinesú aj prekvapivé výsledky, ako tomu bolo v roku 2021, keď tesne zvíťazili sociálni demokrati z SPD. Najpravdepodobnejšou možnosťou však zostáva víťazstvo CDU/CSU a vznik osvedčenej veľkej koalície s SPD. „Každopádne Nemecko čakajú dlhé a ťažké povolebné rokovania,“ dodáva Zuzana Zavadilová z AMO.

Viac sa dozviete v priloženom rozhovore, ktorý organizuje SFPA, v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung a denníkom Sme. Moderuje šéfredaktorka Zahraničnej politiky SFPA Eva Mihočková.