Arsenii Subarion
Autor je ukrajinský publicista a analytik, ktorý spolupracuje s ukrajinským portálom Detector Media.
Spojené štáty americké zažili 21. júla ojedinelú politickú udalosť. Úradujúci prezident USA Joseph Biden oznámil svoje odstúpenie z volebného súboja o budúce prezidentské obdobie. Rozhodol sa tak pod tlakom vplyvných predstaviteľov Demokratickej strany USA, ktorí spochybňovali Bidenovu schopnosť vyhrať nadchádzajúce voľby.
Bidenovo rozhodnutie nekandidovať vo voľbách v roku 2024 sa stalo hlavnou témou posledných dní pre publikácie pro-ruských propagandistických sietí na Telegramových kanáloch. Súčasne šírili aj falošné správy o Bidenovej smrti a prevrate v USA. Ruskí predstavitelia začali obviňovať Bidena z rôznych zločinov, ktoré údajne spáchal počas svojho prezidentovania a vyzvali na vyšetrovanie údajného sprisahania amerických médií a politických elít, ktoré údajne dlho skrývali skutočný stav prezidentovho duševného zdravia.
Konšpiračná teória o Bidenovej smrti
V ten istý deň, keď Biden zverejnil svoje vyhlásenie o odstúpení z volebného boja, americký informačný priestor diskutoval o krehkosti úradujúceho prezidenta a šírila sa konšpiračná teória o jeho možnej smrti. Túto fámu podporovala republikánska kongresmanka Lauren Boebertová, ktorá požadovala „dôkaz, že Joe Biden je živý.“ Špekulácie posilnila aj správa o Bidenovom pozitívnom teste na COVID-19, o ktorej informoval Biely dom 17. júla.
Konšpiračnú teóriu šírili aj ruské propagandistické kanály. Napríklad Telegramový kanál s publikom 26 miliónov odberateľov napísal, že „nie je jasné, či je Biden nažive, alebo jeho telo leží v mraziarni Bieleho domu.“ Je zrejmé, že propagandisti túto frázu mysleli ironicky a robili paralely s klebetami o Putinovej smrti a uchovávaní jeho tela v chladničke v jeho rezidencii vo Valdaji.
Šéfredaktor propagandistického média Regnum, Jurij Barančik, nadviazal na trend hoaxov o Bidenovej smrti. Na svojom kanáli na Telegrame napísal, že Joe Biden, ktorý „ešte včera skákal po politickej scéne, náhle zomrel,“ a hovoril tiež o možnosti prevratu v USA.
Niekoľko ruských Telegramových kanálov našlo potvrdenie Bidenovej smrti v spustených vlajkách USA na Kapitole. Táto udalosť podnietila diskusie o Bidenovej smrti, avšak ukázalo sa, že takýto znak smútku súvisel so smrťou kongresmanky Sheily Jackson Leeovej a nijako nesúvisel so stavom prezidenta.
Telegramové kanály konšpiračne využili aj zrušenie deviatich plánovaných podujatí a prezidentských stretnutí a absenciu verejných vystúpení Bidena od zverejnenia jeho vyhlásenia o odstúpení z boja. Jeden z ruských Telegramových kanálov s miliónmi sledovateľov zverejnil humorný plagát s nápisom: „Biden je nezvestný: pomôžte nájsť prezidenta USA. Americký prezident nebol na verejnosti videný už niekoľko dní.“ Text na fotke ďalej dodával poznávacie znamenia amerického prezidenta: „Stratený v priestore, výška 183 cm, šedé vlasy, zmätená reč, známky mŕtvice, oči ako jašterica.“
Dezinformátorom poslúžila aj údajná odlišnosť Bidenovho podpisu na vyhlásení o odstúpení z boja od jeho podpisov na iných dokumentoch. Americkí konšpirátori porovnávali Bidenove predchádzajúce podpisy a systematicky tvrdili, že vyhlásenie bolo sfalšované. Pro-ruské Telegramové kanály to používali ako podporný dôkaz, aby presvedčili publikum o Bidenovej smrti.
Demokrati tak museli presviedčať skeptikov, že Biden je nažive. Preto počas prejavu viceprezidentky Kamaly Harrisovej v centrále demokratickej kampane vo Wilmingtone verejnosť počula Bidenov hlas počas jeho telefonického rozhovoru s Harrisovou naživo. Biden vtedy sľúbil podporiť Harrisovú počas jej volebnej kampane.
Avšak mnohým konšpirátorom to nestačilo. Ruský Z-propagandista Artem Šejnin napísal o tejto udalosti na svojom kanáli na Telegrame: „Biden prvýkrát hlasoval po odstúpení z prezidentského boja. V ére digitálnych technológií je takýto „dôkaz“ len priemerný. Čo sa s ním deje, že nemôže byť ukázaný na kamere?“ Podľa oficiálnych informácií z Bieleho domu však Biden naďalej vykonával svoje povinnosti a zúčastnil sa aj na dvoch brífingoch s poradcami pre národnú a vnútornú bezpečnosť Spojených štátov.
Konšpiračné teórie o smrti Joea Bidena vyvrátilo až jeho videoposolstvo národu koncom júla. V ňom Biden zdôvodnil svoje rozhodnutie odstúpiť z volebného boja potrebou zachrániť demokraciu a „odovzdať pochodeň novej generácii.“
Palácový prevrat v USA
Konšpirácie o Bidenovej smrti použili ruskí propagandisti na šírenie fámy o štátnom prevrate a páde demokracie v USA. Ruské kanály na Telegrame zdieľali citát amerického podnikateľa Davida Sacksa z platformy X: „Joe Biden premenil Ameriku na banánovú republiku. A ako je to v banánových republikách obvyklé, bol zvrhnutý v dôsledku štátneho prevratu.“
Propagandista Jurij Barančik podnietil diskusie o údajnom prevrate v USA, keď vo svojom kanáli na Telegrame napísal, že „Biden môže byť uväznený na svojom ranči alebo na vojenskej základni, podobne ako Gorbačov vo Forose.“ Dodal, že Biden s takýmto vývojom nesúhlasí a plánuje sa brániť. V tomto kontexte Barančik pokračoval, že údajne „Trump s redneckmi (slangový výraz pre farmárov a obyvateľov vidieka – časť Trumpovho elektorátu), Národnou gardou a armádou budú musieť chrániť ospalého Joea pred prevratom, podobne ako to robil Jeľcin pre Gorbačova.“
Medzi ďalšie šírené falošné správy patrilo, že Biden utrpel „vážnu hypertenznú krízu s podozrením na mŕtvicu“ a že Biely dom už „pripravuje dokumenty pre Kamalu na vykonávanie prezidentských povinností.“ Na tieto informácie odkazovali aj ruskí predstavitelia vrátane členky strany Jednotné Rusko a bývalej poslankyne Štátnej dumy Eleny Paninovej.
Ruský politický technológ Marat Baširov, ktorý podporoval konšpiračnú teóriu o prevrate v USA, napísal na svojom kanáli na Telegrame, že v Bielom dome „nedokázali zvládnuť Bidenov emocionálny stav po palácovom prevrate a preto bolo „predstavenie živého tela“ odložené.“ Navyše, ruskí propagandisti, vrátane Baširova, predpovedali Bidenovu rezignáciu a úplné odstúpenie od štátnych záležitostí: „Nie je jasné, či sa im podarilo presvedčiť Bidena, aby potvrdil svoju rezignáciu na prezidentský úrad, alebo nie. Avšak, pokiaľ je nažive, svet má právo myslieť si, že v „majáku demokracie“, USA, došlo k ústavnému prevratu.“
Ruské propagandistické kanály na Telegrame tiež použili rozhodnutie preniesť časť svojich povinností v otázkach týkajúcich sa podpory Ukrajiny na ministerku financií Janet Yellenovú a ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena ako argument, že USA „riadi kolektívny Biden“ a že to bolo „skryté“ počas celého obdobia až do volieb. Hlavným posolstvom je podpora myšlienky, že Biden je iba figúrkou a všetky štátne záležitosti vykonáva niekto za neho.
Ďalšou reakciou na toto rozhodnutie bola publikácia Eleny Paninovej na jej kanáli na Telegrame. Píše o „významnom rozšírení Blinkenových právomocí,“ pretože teraz môže „samostatne presviedčať Kongres, ako hodlá minúť miliardy ukradnuté z Ruska,“ pričom sa odkazuje na zmrazené aktíva Ruska zo začiatku roku 2022. V tom istom príspevku Paninová obvinila amerického ministra zahraničných vecí zo „zneužívania zákona“ a označila ho za „hlavného zradcu a zdroj informácií pre nepriateľov Bidenovho klanu v osobe klanu Pelosi-Clintonovej.“
Kamala Harris ako „neúspešná voľba“
Po tom, čo Biden oznámil svoju podporu kandidatúry Kamaly Harrisovej vo voľbách, sa pozornosť propagandistov presunula na súčasnú viceprezidentku USA. Na ruských kanáloch na Telegrame sa objavilo množstvo textov zameraných na systematické diskreditovanie Kamaly Harrisovej a znižovanie jej šancí na víťazstvo.
Jeden z Telegram kanálov s miliónmi odberateľov napríklad zverejnil príspevok, v ktorom Harrisovú označil za „kariéristku, ktorá sa nevyznačuje inteligenciou“ a „ešte neúspešnejšiu kandidátku ako samotný Biden,“ pričom dospel k záveru, že „v súčasnosti v USA neexistuje žiadny skutočný oponent Trumpa.“
Propagandisti tiež označovali Harrisovú za „bezvýznamné dieťa deep state“, teda paralelnej skrytej štruktúre moci v krajine. Údajne je len krytím pre skupinu anonymných osôb, ktoré chcú vládnuť Spojeným štátom v mene prezidenta.
Zároveň propagandista Šejnin vo svojich príspevkoch propagoval pochybné prieskumy, podľa ktorých pravdepodobnosť Trumpovho víťazstva vo voľbách bola 65 %, zatiaľ čo Harrisová mala iba 29 %. Spoľahlivosť týchto informácií mala byť podložená tým, že ich priniesla prieskumná agentúra, ktorá predpovedala aj Bidenovo stiahnutie sa z volebnej súťaže.
Realita je však iná – podľa celoštátneho prieskumu agentúry Reuters vedie Kamala Harrisová pred Trumpom o 2 %, s podporou 44 % respondentov, čo je v rámci štatistickej odchýlky. Finálny volebný výsledok preto nemusí byť pre demokratov taká katastrofa, ako to vykresľovali ruskí propagandisti.
Prieskum Reuters však tiež čelil kritike od ruských politológov. Konkrétne Dmitrij Drobnickij označil článok s výsledkami prieskumu za „ratingový útok na Trumpa“ a tvrdil, že najskôr príde „falšovanie prieskumov a potom aj volebných výsledkov“.
Na ruských kanáloch na Telegrame sa objavili pokusy projektovať sovietsku a ruskú estetiku na situáciu v USA. Napríklad Mária Zacharovová, reagujúc na správy o údajnej Bidenovej smrti, zverejnila na svojom kanáli na Telegrame fotografiu baletu „Labutie jazero“, ktorý sa stal symbolom rôznych politických prevratov, vrátane smrti vodcov v Sovietskom zväze.
Propagandisti nezabudli ani na tému ukrajinsko-amerických vzťahov. Proruský kanál s miliónovým publikom napísal, že Zelenskyj údajne „cez lobbistov v Demokratickej strane sa pokúsil dohodnúť na telefonáte s Kamalou Harrisovou,“ ale neúspešne. Propagandisti boli presvedčení, že ak sa Zelenskému nepodarilo dohodnúť telefonický rozhovor, je to dôkaz, že Harrisová ho neberie a Zelenskyj je len „Bidenovou bábkou, ktorú každý nový americký prezident nahradí inou.“
Oficiálna ruská reakcia
Reakcia ruských úradníkov a poslancov na Bidenovo rozhodnutie stiahnuť sa z volebnej súťaže bola zmiešaná. Tlačový tajomník prezidenta Ruska, Peskov, a podpredseda Bezpečnostnej rady Ruska, Medvedev, vyjadrili podobné reakcie týkajúce sa udalostí v USA: „Bidenovo rozhodnutie stiahnuť sa z prezidentských volieb nie je prioritnou témou Ruska. Ciele Špeciálnej vojenskej operácie budú splnené.“ Obaja ruskí úradníci zľahčovali význam udalostí v Spojených štátoch a presúvali verejnú pozornosť na vojnu na Ukrajine.
Na druhej strane boli aj radikálne a emocionálne príspevky, najmä predseda Štátnej dumy, Volodin, ktorý písal o potrebe postaviť Bidena pred súd „za rozpútaný konflikt na Ukrajine, zničenie ekonomík európskych krajín a sankčnú politiku proti Rusku.“ Mária Zacharovová podporila podobnú tézu vo svojom kanáli na Telegrame, kde napísala, že pozornosť by sa mala sústrediť na „zločiny spáchané pod záštitou Bidenovho úradu: nekontrolované dodávky zbraní, premena európskej krajiny na teroristický štát s teroristickým režimom (pravdepodobne má na mysli Ukrajinu ), kolaps ekonomík krajín EÚ, nekontrolovanú migráciu a nekonečné politické machinácie,“ Podľa Zacharovovej by nemal byť postavený pred súd len Biden, ale aj „americké médiá a politické kruhy, ktoré zakrývali skutočný duševný stav Bidena, manipulujúc verejnou mienkou.“
Celkovo sa ruskí propagandisti a siete Telegram kanálov snažili diskreditovať Bidena tým, že poukazovali na jeho vek a zdravotný stav, presviedčali publikum o nevyhnutnej porážke demokratov a víťazstve Trumpa vo voľbách a vykresľovali „hlbokú krízu moci“ v USA. Jeden z ruských propagandistov opísal situáciu v Spojených štátoch, ako keby „hegemón so systémovými problémami stále zotrvačne učil všetkých, ako žiť, ale pritom stojí na neistých nohách.“
Po Bidenovom rozhodnutí z 21. júla sa Kamala Harrisová častejšie objavovala v centre pozornosti ruskej propagandy. Voči kandidátke Demokratickej strany pre prezidentské voľby v USA v roku 2024 začali ruskí propagandisti diskreditačnú kampaň, ktorá ju má vykresliť ako úplne neschopnú a závislú od vykonštruovanej „tieňovej vlády.“ Je zrejmé, že propagandisti považujú Trumpa za pohodlnejšieho prezidenta Spojených štátov pre Vladimira Putina.